Czy lokata opłaca się bardziej od konta oszczędnościowego?

Podstawowe strategie oszczędnościowe zakładają wykorzystanie lokaty bankowej, a często równolegle konta oszczędnościowego. Czy pomiędzy wskazanymi narzędziami optymalizacji kapitału występują krytyczne różnice i na co ostatecznie warto się zdecydować? Myślę, że odpowiedzi na te pytanie uzyskasz na wysokiprocent.com.pl.

Różnice w oszczędzaniu

Lokata terminowa pod względem oprocentowania jest lepsza od konta oszczędnościowego. W przypadku konta oszczędnościowego nie musisz decydować się na odnawianie produktu. Wystarczy po prostu przechowywać cały czas środki, a oprocentowanie naliczy się automatycznie. W przypadku lokat termin wypłaty odsetek jest zawsze konkretnie ustalony. Dopiero po tym czasie inwestor ma dostęp do wypracowanych pieniędzy. Z konta oszczędnościowego możesz naturalnie wypłacać środki praktycznie przez cały czas, a zerwanie lokaty bankowej przed czasem rodzi konsekwencje braku zysku. Konto oszczędnościowe przydaje się najbardziej w momencie, kiedy przewidujesz pilne wykorzystanie środków i nie możesz pozwolić sobie na ich dłuższe zamrożenie.

Połączenie produktów ma największy sens

Lokata bankowa nie wyklucza jednak konta oszczędnościowego. Pieniądze na życie możesz gromadzić na koncie oszczędnościowym, a większe oszczędności przeznaczać na lokaty długoterminowe. Dzięki temu masz realną szansę na pokonanie inflacji, chociaż w obecnych warunkach gospodarczych to niezwykle trudne zadanie. Na koncie oszczędnościowym generujesz zyski już od pierwszej wpłaty, a lokaty bardzo często posiadają limit środków początkowych. To najczęściej poziom 500 złotych minimum. Niestety największa wada konta oszczędnościowego to generowanie płatnych przelewów, więc tak naprawdę kształtem oszczędzanie nie różni się znacznie od utrzymywania lokaty bankowej. Wielu inwestorów praktykuje wpłacanie niewielkich kwot na konta oszczędnościowe pod konkretny cel. To pozwala wyrobić po prostu lepsze nawyki do oszczędzania przy jednoczesnej ochronie pieniędzy przed inflacją.

Opłacalność powiązania lokaty z kontem oszczędnościowym

Nie można jednoznacznie określić, co się bardziej opłaca. Lokata bankowa wpływa pozytywnie na długoterminowe oszczędzanie, a konto oszczędnościowe na krótkoterminowe cele. Połączenie narzędzi wydaje się najlepszą strategią dla początkujących inwestorów indywidualnych.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s